Program

Time (GMT+7) Program Location
4.00 PM - 5.00 PM Reception Cocktail Thonburi Ballroom, M Floor
Time (GMT+7) Program Location
8.30 AM - 9.00 AM Registration In front of the elevator,
M Floor
9.00 AM - 9.10 AM Welcoming Message from IEEE CloudCom 2022 Organizing Committee Thonburi Ballroom,
M Floor
9.10 AM - 9.20 AM Opening Session
9.20 AM - 10.30 AM Keynote Session I
Topic: The Cloud will become the Next Generation Telecommunications Infrastructure by Dr. Victor Bahl
10.30 AM - 10.45 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
10.45 AM - 11.15 AM Track 2: On Kubernetes-aided Federated Database Systems (Zheng Li) Breakout Room: Lotus
Track 4: Blockchain-based Cross-organizational Workflow Platform (Jiahui Geng) Breakout Room: Jasmine
10.45 AM - 11.45 AM Tutorial Session: GoDaddy Data & Analytics (DnA) and Journey to the Cloud (Viraj Bhat) Breakout Room: Orchid
11.15 AM - 11.45 AM Track 2: FVMM: Fast VM Migration for Virtualization-based Fault Tolerance Using Templates (Che-Rung Lee) Breakout Room: Lotus
Track 4: meQ: Selecting MEC Resources by Considering Service Communication Requirements (Matthias Frei) Breakout Room: Jasmine
12.00 PM - 1.00 PM Join Buffet Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 2.00 PM Keynote Session II
Topic: Critical Infrastructure Cloud Computing by Dr. Martin Gilje Jaatun
Thonburi Ballroom, M Floor
2.00 PM - 2.30 PM Track 1: HPA: Hierarchical Placement Algorithm for Multi-Cloud Microservices Applications(HanTing Liang) Breakout Room: Orchid
Track 2: Scalable Containerized Pipeline for Real-time Big Data Analytics (Rana Aurangzaib) Breakout Room: Lotus
Track 4: FLOMD: Fast and Low Overhead Memory Deduplication for Edge Nodes (Che-Rung Lee) Breakout Room: Jasmine
2.30 PM - 3.00 PM Track 1: A Survey on Autonomic Multi-cloud Computing (Diego Azevedo) Breakout Room: Orchid
Track 2: Quality of Information Matters: Recommending Web Services for Performance and Utility (Zhengquan Li) Breakout Room: Lotus
Track 4: Knowledge Graphs and interoperability techniques for hybrid-cloud deployment of FaaS applications (Georgios Fatouros) Breakout Room: Jasmine
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor
3.30 PM - 4.00 PM Track 1: A Note on the Determination of the Processing Capacity in a Multiserver Job System as a Model of Cloud Datacenters (Thomas Begin) Breakout Room: Lotus
Track 3: Blockchain Empowered and Self-sovereign Access Control System
(Chunming Rong)
Breakout Room: Jasmine
4.00 PM - 4.30 PM Track 1: A survey on Infrastructure-as-Code Solutions for Cloud Development (Martin Jaatun) Breakout Room: Lotus
Track 3: Performance Analysis of HElib on a Privacy Preserving Search for Genome Information with Fully Homomorphic Encryption (Arisa Tsuji) Breakout Room: Jasmine
4.30 PM - 5.00 PM Track 3: Consensus latency of PoW blockchains (Ke wang) Breakout Room: Jasmine
Time (GMT+7) Program Location
8.30 AM - 9.00 AM Registration In front of the elevator,
M Floor
9.00 AM - 10.00 AM Workshop by NVIDIA
Topic: Unified Compute Framework: No-Code Artificial Intelligence Microservices Design
Thonburi Ballroom, M Floor
10.00 AM - 10.30 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
10.00 AM - 12.00 PM Poster Presentation Orchid Room
10.30 AM - 11.00 AM Track 3: NFT as a proof of Digital Ownership-reward system integrated to a Secure Distributed Computing Blockchain Framework (Jiahui Geng) Breakout Room: Jasmine
Track 4: CSM-DBEN: Container Storage Manager for Data Backup on Edge Nodes (Che-Rung Lee) Breakout Room: Lotus
11.00 AM - 11.30 AM Track 3: A Survey on Cybersecurity Barrier Management in Process Control Environments (Martin Jaatun) Breakout Room: Jasmine
Track 4: FedTeams: Towards Trust-Based and Resource-Aware Federated Learning (Dorde Popovic) Breakout Room: Lotus
11.30 AM - 12.00 PM Track 3: Performance Analysis of HElib on a Privacy Preserving Search for Genome Information with Fully Homomorphic Encryption (Masato Oguchi) Breakout Room: Jasmine
Track 4: Internet of Wearables: Fog Extrapolation for Reduced Data Collection and Expanded Capture Volume in Real-Time Motion Capture Edge Devices (Shaun Stevens) Breakout Room: Lotus
12.00 PM - 1.00 PM Join Buffet Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 2.00 PM Keynote Session III
Topic: Edge Intelligence and Mission-critical Industrial Applications by Prof. Albert Zomaya
Thonburi Ballroom, M Floor
2.00 PM - 2.30 PM Track 1: Consideration of a Supercomputing System with Cloud Bursting Functionality from an Operational Perspective (Arata Endo) Breakout Room: Lotus
Track 3: 5GFIVer: Functional Integrity Verification for 5G Cloud-Native Network Functions (A S M Asadujjaman) Breakout Room: Jasmine
Journal session: Scalability resilience framework using application-level fault injection for cloud-based software services (Amro Al-Said Ahmad) Breakout Room: Orchid
2.30 PM - 3.00 PM Track 1:GPU Performance Tuning and Power Efficiency on the DGX A100 Cluster (Khanin Udomchoksakul) Breakout Room: Lotus
Track 3: A Hybrid Decision-making Approach to Security Metrics Aggregation in Cloud Environments (Ming Lei) Breakout Room: Jasmine
Journal session: The least-used key selection method for information retrieval in large-scale Cloud-based service repositories (Jiayan Gu) Breakout Room: Orchid
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor
3.30 PM - 4.00 PM Track 3: Supporting Confidential Workloads in SPIRE (Eduardo Falcão) Breakout Room: Jasmine
Track 3: How to confirm blocks in PoW blockchains (Ke Wang) Breakout Room: Lotus
4.00 PM - 4.30 PM Track 3: 2SFGL: A Simple And Robust Protocol For Graph-Based Fraud Detection (Zhirui Pan) Breakout Room: Jasmine
Track 3: Software Vulnerability Assessment: Vendor, Scanner, and User Analysis (Kietthibhum Boonchuay) Breakout Room: Lotus
6.00 PM - 8.00 PM Conference Dinner Cruise Chao Phraya River
Time (GMT+7) Program Location
8.00 AM - 8.30 AM Registration Thonburi Ballroom, M Floor
8.30 AM - 8.50 AM Opening Session
8.50 AM - 9.50 AM Keynote Session IV
Topic: Hybrid Cloud Security and Compliance by Prof. Hubertus Franke
9.50 AM - 10.30 AM AI University Network Panelist Thonburi Ballroom, M Floor
10.30 AM - 11.00 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
11.00 AM - 12.00 PM Workshop by AWS
Topic: Cloud Service and Reaearch Gateway Service
Thonburi Ballroom, M Floor
12.00 PM - 1.00 PM Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 1.30 PM Workshop: Yet Another Blockchain-based Privacy-friendly Social Network (Martin Jaatun) Breakout Room: Jasmine
1.30 PM - 2.00 PM Workshop: Privacy and security challenges for autonomous agents - A study of two social humanoid service robots (Dennis A. Biström)
2.00 PM - 2.30 PM Workshop: Decentralizing Machine Learning Operations using Web3 for IoT Platforms (Magnus Westerlund)
2.30 PM - 3.00 PM Workshop: Managing Digital Objects with Decentralised Identifiers based on NFT-like schema (Chunming Rong)
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor

December 13, 2022 (Tue)

Time (GMT+7) Program Location
4.00 PM - 5.00 PM Reception Cocktail Thonburi Ballroom, M Floor

December 14, 2022 (Wed)

Time (GMT+7) Program Location
8.30 AM - 9.00 AM Registration In front of the elevator,
M Floor
9.00 AM - 9.10 AM Welcoming Message from IEEE CloudCom 2022 Organizing Committee Thonburi Ballroom,
M Floor
9.10 AM - 9.20 AM Opening Session
9.20 AM - 10.30 AM Keynote Session I
Topic: The Cloud will become the Next Generation Telecommunications Infrastructure by Dr. Victor Bahl
10.30 AM - 10.45 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
10.45 AM - 11.15 AM Track 2: On Kubernetes-aided Federated Database Systems (Zheng Li) Breakout Room: Lotus
Track 4: Blockchain-based Cross-organizational Workflow Platform (Jiahui Geng) Breakout Room: Jasmine
10.45 AM - 11.45 AM Tutorial Session: GoDaddy Data & Analytics (DnA) and Journey to the Cloud (Viraj Bhat) Breakout Room: Orchid
11.15 AM - 11.45 AM Track 2: FVMM: Fast VM Migration for Virtualization-based Fault Tolerance Using Templates (Che-Rung Lee) Breakout Room: Lotus
Track 4: meQ: Selecting MEC Resources by Considering Service Communication Requirements (Matthias Frei) Breakout Room: Jasmine
12.00 PM - 1.00 PM Join Buffet Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 2.00 PM Keynote Session II
Topic: Critical Infrastructure Cloud Computing by Dr. Martin Gilje Jaatun
Thonburi Ballroom, M Floor
2.00 PM - 2.30 PM Track 1: HPA: Hierarchical Placement Algorithm for Multi-Cloud Microservices Applications(HanTing Liang) Breakout Room: Orchid
Track 2: Scalable Containerized Pipeline for Real-time Big Data Analytics (Rana Aurangzaib) Breakout Room: Lotus
Track 4: FLOMD: Fast and Low Overhead Memory Deduplication for Edge Nodes (Che-Rung Lee) Breakout Room: Jasmine
2.30 PM - 3.00 PM Track 1: A Survey on Autonomic Multi-cloud Computing (Diego Azevedo) Breakout Room: Orchid
Track 2: Quality of Information Matters: Recommending Web Services for Performance and Utility (Zhengquan Li) Breakout Room: Lotus
Track 4: Knowledge Graphs and interoperability techniques for hybrid-cloud deployment of FaaS applications (Georgios Fatouros) Breakout Room: Jasmine
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor
3.30 PM - 4.00 PM Track 1: A Note on the Determination of the Processing Capacity in a Multiserver Job System as a Model of Cloud Datacenters (Thomas Begin) Breakout Room: Lotus
Track 3: Blockchain Empowered and Self-sovereign Access Control System
(Chunming Rong)
Breakout Room: Jasmine
4.00 PM - 4.30 PM Track 1: A survey on Infrastructure-as-Code Solutions for Cloud Development (Martin Jaatun) Breakout Room: Lotus
Track 3: Performance Analysis of HElib on a Privacy Preserving Search for Genome Information with Fully Homomorphic Encryption (Arisa Tsuji) Breakout Room: Jasmine
4.30 PM - 5.00 PM Track 3: Consensus latency of PoW blockchains (Ke wang) Breakout Room: Jasmine

December 15, 2022 (Thu)

Time (GMT+7) Program Location
8.30 AM - 9.00 AM Registration In front of the elevator,
M Floor
9.00 AM - 10.00 AM Workshop by NVIDIA
Topic: Unified Compute Framework: No-Code Artificial Intelligence Microservices Design
Thonburi Ballroom, M Floor
10.00 AM - 10.30 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
10.00 AM - 12.00 PM Poster Presentation Orchid Room
10.30 AM - 11.00 AM Track 3: NFT as a proof of Digital Ownership-reward system integrated to a Secure Distributed Computing Blockchain Framework (Jiahui Geng) Breakout Room: Jasmine
Track 4: CSM-DBEN: Container Storage Manager for Data Backup on Edge Nodes (Che-Rung Lee) Breakout Room: Lotus
11.00 AM - 11.30 AM Track 3: A Survey on Cybersecurity Barrier Management in Process Control Environments (Martin Jaatun) Breakout Room: Jasmine
Track 4: FedTeams: Towards Trust-Based and Resource-Aware Federated Learning (Dorde Popovic) Breakout Room: Lotus
11.30 AM - 12.00 PM Track 3: Performance Analysis of HElib on a Privacy Preserving Search for Genome Information with Fully Homomorphic Encryption (Masato Oguchi) Breakout Room: Jasmine
Track 4: Internet of Wearables: Fog Extrapolation for Reduced Data Collection and Expanded Capture Volume in Real-Time Motion Capture Edge Devices (Shaun Stevens) Breakout Room: Lotus
12.00 PM - 1.00 PM Join Buffet Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 2.00 PM Keynote Session III
Topic: Edge Intelligence and Mission-critical Industrial Applications by Prof. Albert Zomaya
Thonburi Ballroom, M Floor
2.00 PM - 2.30 PM Track 1: Consideration of a Supercomputing System with Cloud Bursting Functionality from an Operational Perspective (Arata Endo) Breakout Room: Lotus
Track 3: 5GFIVer: Functional Integrity Verification for 5G Cloud-Native Network Functions (A S M Asadujjaman) Breakout Room: Jasmine
Journal session: Scalability resilience framework using application-level fault injection for cloud-based software services (Amro Al-Said Ahmad) Breakout Room: Orchid
2.30 PM - 3.00 PM Track 1:GPU Performance Tuning and Power Efficiency on the DGX A100 Cluster (Khanin Udomchoksakul) Breakout Room: Lotus
Track 3: A Hybrid Decision-making Approach to Security Metrics Aggregation in Cloud Environments (Ming Lei) Breakout Room: Jasmine
Journal session: The least-used key selection method for information retrieval in large-scale Cloud-based service repositories (Jiayan Gu) Breakout Room: Orchid
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor
3.30 PM - 4.00 PM Track 3: Supporting Confidential Workloads in SPIRE (Eduardo Falcão) Breakout Room: Jasmine
Track 3: How to confirm blocks in PoW blockchains (Ke Wang) Breakout Room: Lotus
4.00 PM - 4.30 PM Track 3: 2SFGL: A Simple And Robust Protocol For Graph-Based Fraud Detection (Zhirui Pan) Breakout Room: Jasmine
Track 3: Software Vulnerability Assessment: Vendor, Scanner, and User Analysis (Kietthibhum Boonchuay) Breakout Room: Lotus
6.00 PM - 8.00 PM Conference Dinner Cruise Chao Phraya River

December 16, 2022 (Fri)

Time (GMT+7) Program Location
8.00 AM - 8.30 AM Registration Thonburi Ballroom, M Floor
8.30 AM - 8.50 AM Opening Session
8.50 AM - 9.50 AM Keynote Session IV
Topic: Hybrid Cloud Security and Compliance by Prof. Hubertus Franke
9.50 AM - 10.30 AM AI University Network Panelist Thonburi Ballroom, M Floor
10.30 AM - 11.00 AM AM Coffee Break Hallway, M Floor
11.00 AM - 12.00 PM Workshop by AWS
Topic: Cloud Service and Reaearch Gateway Service
Thonburi Ballroom, M Floor
12.00 PM - 1.00 PM Lunch Flow Restaurant, L Floor
1.00 PM - 1.30 PM Workshop: Yet Another Blockchain-based Privacy-friendly Social Network (Martin Jaatun) Breakout Room: Jasmine
1.30 PM - 2.00 PM Workshop: Privacy and security challenges for autonomous agents - A study of two social humanoid service robots (Dennis A. Biström)
2.00 PM - 2.30 PM Workshop: Decentralizing Machine Learning Operations using Web3 for IoT Platforms (Magnus Westerlund)
2.30 PM - 3.00 PM Workshop: Managing Digital Objects with Decentralised Identifiers based on NFT-like schema (Chunming Rong)
3.00 PM - 3.30 PM PM Coffee Break Hallway, M Floor